Stationshuset i Hagfors ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 203 059 | 359 603 | 366 425 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 000 000 | 3 084 685 | 3 041 045 | 2 997 405 |
| Summa tillgångar | 3 025 000 | 3 287 744 | 3 400 648 | 3 363 830 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | — | 149 695 | 162 211 | 95 869 |
| Långfristiga skulder | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Summa skulder | 3 000 000 | 3 182 695 | 3 224 211 | 3 166 869 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 80 049 | 71 388 | 20 524 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 105 049 | 176 437 | 196 961 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 678 727 | 699 296 | 707 847 |
| Rörelseresultat | 0 | 133 796 | 119 116 | 35 849 |
| EBITDA | — | 177 436 | 162 756 | 79 489 |
| Resultat före skatt | 0 | 100 811 | 90 129 | 26 151 |
| Årets resultat | 0 | 80 049 | 71 388 | 20 524 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 43 640 | 43 640 | 43 640 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stationshuset i Hagfors AB
Översikt
Stationshuset i Hagfors AB (org.nr 559376-5802) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 707 847 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (699 296 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 20 524 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 363 830 kr och det egna kapitalet 196 961 kr (soliditet 5,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.