Movement & Improvement ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 692 515 | 1 255 968 | 1 288 726 | 1 680 025 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 692 515 | 1 255 968 | 1 288 726 | 1 680 025 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 135 176 | 143 781 | 102 314 | 230 286 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 292 176 | 467 781 | 394 314 | 272 286 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 375 339 | 387 848 | 306 225 | 722 877 |
| Summa eget kapital | 400 339 | 788 187 | 894 412 | 1 407 739 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 630 000 | 675 000 | 375 000 | 675 000 |
| Rörelseresultat | 629 673 | 657 759 | 347 353 | 660 851 |
| Resultat före skatt | 472 715 | 492 108 | 387 417 | 911 529 |
| Årets resultat | 375 339 | 387 848 | 306 225 | 722 877 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Movement & Improvement AB
Översikt
Movement & Improvement AB (org.nr 559376-3641) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 675 000 kr, vilket är 80,0 % mer än året innan (375 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 722 877 kr (107 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 680 025 kr och det egna kapitalet 1 407 739 kr (soliditet 83,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.