Lymfterapi Norrort ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 932 854 | 954 962 | 861 914 | 785 625 |
| Summa anläggningstillgångar | 60 556 | 45 736 | 160 916 | 116 081 |
| Summa tillgångar | 993 410 | 1 000 698 | 1 022 830 | 901 706 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 666 279 | 697 530 | 51 985 | 68 910 |
| Långfristiga skulder | — | — | 631 517 | 625 886 |
| Summa skulder | 716 279 | 747 530 | 733 502 | 694 796 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 252 131 | 171 037 | 236 161 | 131 582 |
| Summa eget kapital | 277 131 | 253 168 | 289 328 | 206 910 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 074 158 | 862 504 | 876 986 | 603 270 |
| Rörelseresultat | 265 387 | 216 011 | 298 271 | 116 725 |
| EBITDA | 278 972 | 230 831 | 333 091 | 161 560 |
| Resultat före skatt | 318 541 | 216 983 | 298 523 | 166 575 |
| Årets resultat | 252 131 | 171 037 | 236 161 | 131 582 |
| Personalkostnader | 177 170 | 118 168 | 102 368 | 25 650 |
| Avskrivningar | 13 585 | 14 820 | 34 820 | 44 835 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 195 000 | 200 000 | 214 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lymfterapi Norrort AB
Översikt
Lymfterapi Norrort AB (org.nr 559374-2736) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Danderyd. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 603 270 kr, vilket är 31,2 % mindre än året innan (876 986 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 17,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 131 582 kr (21,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 603 270 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 901 706 kr och det egna kapitalet 206 910 kr (soliditet 22,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.