Mauritzson Naprapati & Träning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 371 879 | 391 682 | 506 981 | 568 325 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 371 879 | 391 682 | 506 981 | 568 325 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 151 903 | 232 118 | 238 861 | 412 444 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 151 903 | 232 118 | 238 861 | 412 444 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 194 976 | 129 588 | 108 556 | 87 761 |
| Summa eget kapital | 219 976 | 159 564 | 268 120 | 155 881 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 699 113 | 840 528 | 1 015 075 | 1 098 306 |
| Rörelseresultat | 247 715 | 164 003 | 138 255 | 119 044 |
| Resultat före skatt | 247 731 | 164 218 | 136 866 | 110 744 |
| Årets resultat | 194 976 | 129 588 | 108 556 | 87 761 |
| Personalkostnader | 304 145 | 464 395 | 666 288 | 761 458 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 200 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mauritzson Naprapati & Träning AB
Översikt
Mauritzson Naprapati & Träning AB (org.nr 559372-9139) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 098 306 kr, vilket är 8,2 % mer än året innan (1 015 075 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 87 761 kr (8,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 568 325 kr och det egna kapitalet 155 881 kr (soliditet 27,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.