Forslinds Tryckeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 30 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 405 049 | 413 304 | 373 199 | 443 019 |
| Summa anläggningstillgångar | 166 756 | 217 262 | 156 852 | 439 372 |
| Summa tillgångar | 571 805 | 630 566 | 530 051 | 882 391 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 231 116 | 199 771 | 177 137 | 186 861 |
| Långfristiga skulder | 130 000 | 90 001 | 50 004 | 299 107 |
| Summa skulder | 427 532 | 411 161 | 300 241 | 587 068 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 94 273 | 75 132 | 40 405 | 65 512 |
| Summa eget kapital | 144 273 | 219 405 | 229 810 | 295 323 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 204 000 | 1 513 000 | 1 464 000 | 1 874 000 |
| Rörelseresultat | 198 031 | 167 917 | 15 515 | 125 711 |
| EBITDA | 231 275 | 219 461 | 75 925 | 199 191 |
| Resultat före skatt | 118 729 | 96 282 | 51 498 | 83 429 |
| Årets resultat | 94 273 | 75 132 | 40 405 | 65 512 |
| Personalkostnader | 179 644 | 260 571 | 430 877 | 505 079 |
| Avskrivningar | 33 244 | 51 544 | 60 410 | 73 480 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 30 000 | — | 30 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Forslinds Tryckeri AB
Översikt
Forslinds Tryckeri AB (org.nr 559372-8099) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Hammarstrand. Bransch enligt SCB: annonstidningsutgivning (SNI 58122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 874 000 kr, vilket är 28,0 % mer än året innan (1 464 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 65 512 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 874 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 882 391 kr och det egna kapitalet 295 323 kr (soliditet 33,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 30 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.