Muttern Fastigheter i Norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 547 669 | 693 370 | 751 635 | 506 842 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 106 817 | 4 390 908 | 4 302 623 | 4 332 243 |
| Summa tillgångar | 4 654 486 | 5 084 278 | 5 054 258 | 4 839 085 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 568 243 | 2 181 823 | 2 366 360 | 2 208 758 |
| Långfristiga skulder | 2 856 000 | 2 733 600 | 2 611 200 | 2 488 800 |
| Summa skulder | 4 580 056 | 5 009 236 | 4 977 560 | 4 716 558 |
| Aktiekapital | 27 000 | 27 000 | 27 000 | 27 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 47 430 | 612 | 1 656 | 45 829 |
| Summa eget kapital | 74 430 | 75 042 | 76 698 | 122 527 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 607 000 | 1 317 000 | 2 539 000 | 1 841 000 |
| Rörelseresultat | 304 400 | 198 772 | 101 279 | 295 809 |
| EBITDA | 349 406 | 371 497 | 290 701 | 505 679 |
| Resultat före skatt | 59 734 | 885 | 3 547 | 57 746 |
| Årets resultat | 47 430 | 612 | 1 656 | 45 829 |
| Personalkostnader | — | 557 106 | 1 833 542 | 846 194 |
| Avskrivningar | 45 006 | 172 725 | 189 422 | 209 870 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Muttern Fastigheter i Norr AB
Översikt
Muttern Fastigheter i Norr AB (org.nr 559372-7968) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Norsjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 841 000 kr, vilket är 27,5 % mindre än året innan (2 539 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 44,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 45 829 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 920 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 839 085 kr och det egna kapitalet 122 527 kr (soliditet 2,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.