Lerici Städ ABAktiv

559372-4445AktiebolagRegistrerat 2022SKARPNÄCK

Finansiell översikt

11 119 000 kr+3,7%
Omsättning 2025
+13,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
05 mn10 mn15 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Historik
2025300 000 kr
2024100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning7 561 0009 904 00010 722 00011 119 000
Årets resultat631 718348 870289 990300 053
Balanserat resultat————
Summa tillgångar3 214 4993 830 4703 220 1304 419 940
Summa skulder2 557 7812 824 8821 924 5522 924 308
Summa eget kapital656 7181 005 5881 295 5781 495 632
Anställda14202014
Föreslagen utdelning——100 000300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Lerici Städ AB

Översikt

Lerici Städ AB (org.nr 559372-4445) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Skarpnäck. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 119 000 kr, vilket är 3,7 % mer än året innan (10 722 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 300 053 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 14 (året innan: 20). Nettoomsättningen per anställd var 794 214 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 419 940 kr och det egna kapitalet 1 495 632 kr (soliditet 33,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.