JG Måleri i Huskvarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 622 836 | 867 396 | 1 570 729 | 2 100 538 |
| Summa anläggningstillgångar | 31 620 | 25 240 | 18 860 | 12 480 |
| Summa tillgångar | 654 456 | 892 636 | 1 589 589 | 2 113 018 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 281 050 | 587 059 | 999 476 | 1 218 240 |
| Långfristiga skulder | 46 900 | — | — | — |
| Summa skulder | 422 450 | 587 059 | 1 099 476 | 1 418 240 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 207 006 | 173 571 | 364 536 | 504 665 |
| Summa eget kapital | 232 006 | 305 577 | 490 113 | 694 778 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 115 047 | 3 663 317 | 6 091 305 | 8 624 546 |
| Rörelseresultat | 356 730 | 129 278 | 563 937 | 746 936 |
| EBITDA | 357 010 | 135 658 | 570 317 | 753 316 |
| Resultat före skatt | 262 162 | 223 851 | 463 663 | 646 191 |
| Årets resultat | 207 006 | 173 571 | 364 536 | 504 665 |
| Personalkostnader | 821 784 | 2 037 296 | 3 145 723 | 4 753 010 |
| Avskrivningar | 280 | 6 380 | 6 380 | 6 380 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 3 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | 100 000 | 180 000 | 300 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: JG Måleri i Huskvarna AB
Översikt
JG Måleri i Huskvarna AB (org.nr 559372-3058) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Huskvarna. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 624 546 kr, vilket är 41,6 % mer än året innan (6 091 305 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 59,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 504 665 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 232 078 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 113 018 kr och det egna kapitalet 694 778 kr (soliditet 32,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.