Westridge Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 456 805 | 486 851 | 38 866 | 335 871 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 456 805 | 486 851 | 38 866 | 335 871 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 871 926 | 217 863 | 0 | 109 142 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 958 926 | 217 863 | 0 | 109 142 |
| Aktiekapital | 30 625 | 37 500 | 37 500 | 37 500 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 202 879 | −478 891 | −35 122 | 187 863 |
| Summa eget kapital | 497 879 | 268 988 | 38 866 | 226 729 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 016 351 | 4 761 368 | 256 044 | 858 452 |
| Rörelseresultat | 346 537 | −567 465 | −36 033 | 187 714 |
| Resultat före skatt | 257 120 | −478 891 | −35 122 | 187 863 |
| Årets resultat | 202 879 | −478 891 | −35 122 | 187 863 |
| Personalkostnader | 100 015 | 683 274 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Westridge Group AB
Översikt
Westridge Group AB (org.nr 559371-5062) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 858 452 kr, vilket är 235 % mer än året innan (256 044 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 40,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 187 863 kr (21,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 335 871 kr och det egna kapitalet 226 729 kr (soliditet 67,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.