Bårhult 9B Lokal ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 283 135 | 163 514 | 239 782 | 189 761 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 267 535 | 1 762 741 | 1 788 285 | 1 814 540 |
| Summa tillgångar | 1 550 670 | 1 926 255 | 2 028 067 | 2 004 301 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 499 563 | 1 871 561 | 1 175 874 | 237 881 |
| Långfristiga skulder | — | — | 772 584 | 1 656 334 |
| Summa skulder | 1 499 563 | 1 871 561 | 1 948 458 | 1 894 215 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 107 | 3 587 | 24 915 | 30 477 |
| Summa eget kapital | 51 107 | 54 694 | 79 609 | 110 086 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 000 | 147 000 | 98 000 | 182 000 |
| Rörelseresultat | 1 885 | 45 890 | −21 219 | 76 147 |
| EBITDA | 3 735 | 73 813 | 28 155 | 128 398 |
| Resultat före skatt | 1 885 | 4 413 | 31 210 | 41 131 |
| Årets resultat | 1 107 | 3 587 | 24 915 | 30 477 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 850 | 27 923 | 49 374 | 52 251 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bårhult 9B Lokal AB
Översikt
Bårhult 9B Lokal AB (org.nr 559370-1427) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Sävedalen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 182 000 kr, vilket är 85,7 % mer än året innan (98 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 212 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 30 477 kr (16,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 004 301 kr och det egna kapitalet 110 086 kr (soliditet 5,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.