S.P. TOJO Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 586 500 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 62 000 | 652 000 | 2 220 000 | 3 421 000 |
| Årets resultat | −1 041 500 | −932 558 | 558 855 | 1 586 300 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 704 878 | 672 587 | 2 072 987 | 2 425 134 |
| Summa skulder | 196 378 | 96 645 | 938 190 | 713 038 |
| Summa eget kapital | 1 508 500 | 575 942 | 1 134 797 | 1 712 096 |
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 1 009 000 | 1 586 500 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: S.P. TOJO Stockholm AB
Översikt
S.P. TOJO Stockholm AB (org.nr 559370-1120) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 421 000 kr, vilket är 54,1 % mer än året innan (2 220 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 281 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 586 300 kr (46,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 421 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 425 134 kr och det egna kapitalet 1 712 096 kr (soliditet 70,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 586 500 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.