SOL EN Älmhult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 347 549 | 1 678 970 | 2 278 209 | 2 099 717 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 83 803 | 66 162 | 403 179 |
| Summa tillgångar | 347 549 | 1 762 773 | 2 344 371 | 2 502 896 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 205 411 | 158 332 | 550 641 | 402 580 |
| Långfristiga skulder | 53 | 152 | 946 | −19 601 |
| Summa skulder | 239 464 | 1 327 484 | 1 620 587 | 1 532 414 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 83 085 | 327 204 | 288 495 | 246 698 |
| Summa eget kapital | 108 085 | 435 289 | 723 784 | 970 482 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 382 000 | 5 792 000 | 2 415 000 | 1 988 000 |
| Rörelseresultat | 138 497 | 512 111 | 308 103 | 461 933 |
| EBITDA | — | 516 521 | 325 744 | 504 908 |
| Resultat före skatt | 104 791 | 412 034 | 364 362 | 312 269 |
| Årets resultat | 83 085 | 327 204 | 288 495 | 246 698 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 4 410 | 17 641 | 42 975 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SOL EN Älmhult AB
Översikt
SOL EN Älmhult AB (org.nr 559367-9995) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Älmhult. Bransch enligt SCB: partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 988 000 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (2 415 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 35,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 246 698 kr (12,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 502 896 kr och det egna kapitalet 970 482 kr (soliditet 38,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.