C. Johansson Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 206 284 | 103 228 | 850 037 | 1 868 455 |
| Summa anläggningstillgångar | 893 853 | 879 660 | 880 033 | 1 201 604 |
| Summa tillgångar | 1 100 137 | 982 888 | 1 730 070 | 3 070 059 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 557 602 | 340 241 | 883 676 | 1 561 994 |
| Långfristiga skulder | 511 609 | 444 000 | 432 000 | 517 879 |
| Summa skulder | 1 069 211 | 784 241 | 1 315 676 | 2 258 773 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 926 | 167 721 | 215 747 | 396 892 |
| Summa eget kapital | 30 926 | 198 647 | 414 394 | 811 286 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 432 000 | 1 638 000 | 3 062 000 | 8 839 000 |
| Rörelseresultat | 29 976 | 250 156 | 305 350 | 713 085 |
| EBITDA | 46 305 | 264 349 | 321 466 | 759 369 |
| Resultat före skatt | 7 518 | 213 125 | 276 521 | 507 474 |
| Årets resultat | 5 926 | 167 721 | 215 747 | 396 892 |
| Personalkostnader | 27 825 | 296 458 | 488 005 | 1 638 051 |
| Avskrivningar | 16 329 | 14 193 | 16 116 | 46 284 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: C. Johansson Bygg AB
Översikt
C. Johansson Bygg AB (org.nr 559367-6546) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Markaryd. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 839 000 kr, vilket är 189 % mer än året innan (3 062 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 174 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 396 892 kr (4,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 4 419 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 070 059 kr och det egna kapitalet 811 286 kr (soliditet 26,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.