Stopet Catering & Events ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 092 426 | 1 167 274 | 1 226 251 | 1 466 502 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 109 707 | 82 281 | 54 855 |
| Summa tillgångar | 1 092 426 | 1 276 981 | 1 308 532 | 1 521 357 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 390 156 | 327 741 | 227 011 | 259 598 |
| Långfristiga skulder | — | 36 685 | 3 635 | 0 |
| Summa skulder | 590 156 | 624 426 | 490 646 | 519 598 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 477 270 | 150 285 | 165 331 | 183 873 |
| Summa eget kapital | 502 270 | 652 555 | 817 886 | 1 001 759 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 304 924 | 2 789 940 | 2 931 723 | 2 980 402 |
| Rörelseresultat | 801 094 | 250 006 | 215 270 | 233 847 |
| EBITDA | — | 277 432 | 242 696 | 261 273 |
| Resultat före skatt | 601 094 | 190 224 | 211 040 | 233 218 |
| Årets resultat | 477 270 | 150 285 | 165 331 | 183 873 |
| Personalkostnader | 348 263 | 728 786 | 788 520 | 856 972 |
| Avskrivningar | — | 27 426 | 27 426 | 27 426 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stopet Catering & Events AB
Översikt
Stopet Catering & Events AB (org.nr 559367-5993) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Grängesberg. Bransch enligt SCB: övrig centralköks- och cateringverksamhet (SNI 56229).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 980 402 kr, vilket är 1,7 % mer än året innan (2 931 723 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 183 873 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 980 402 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 521 357 kr och det egna kapitalet 1 001 759 kr (soliditet 65,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.