Mästerverket Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 180 553 | 390 420 | 863 305 | 948 073 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 411 907 | 370 717 | 464 527 |
| Summa tillgångar | 180 553 | 802 327 | 1 234 022 | 1 412 600 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 82 781 | 669 443 | 706 065 | 768 625 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 82 781 | 669 443 | 821 065 | 977 625 |
| Aktiekapital | 0 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 72 772 | 35 112 | 280 073 | 222 017 |
| Summa eget kapital | 97 772 | 132 884 | 412 957 | 434 975 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 390 778 | 535 088 | 758 401 | 763 600 |
| Rörelseresultat | 91 633 | 43 317 | 493 281 | 409 587 |
| EBITDA | — | — | 534 471 | 465 777 |
| Resultat före skatt | 91 649 | 44 033 | 352 683 | 280 605 |
| Årets resultat | 72 772 | 35 112 | 280 073 | 222 017 |
| Personalkostnader | 236 376 | 315 408 | 5 844 | 31 651 |
| Avskrivningar | — | — | 41 190 | 56 190 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mästerverket Stockholm AB
Översikt
Mästerverket Stockholm AB (org.nr 559367-2016) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 763 600 kr, vilket är 0,7 % mer än året innan (758 401 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 222 017 kr (29,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 758 401 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 412 600 kr och det egna kapitalet 434 975 kr (soliditet 30,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- Brunkvist Kvalitets- och Målerikonsult AB
- Byggnadsaktiebolaget E.E. Norrman & Son
- Dahlberg & Son Aktiebolag
- K J Besiktning & Förvaltning AB
- MÅL1 Målerientreprenader AB
- Thomas Lundins Måleri & Fastighetsservice Aktiebolag
- Aktiebolaget Carléns Måleri
- Jupiters Bygg & Måleri AB
- Ö.S Måleri Aktiebolag
- Med Avsikt AB