Specialistbemanning Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 94 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 93 819 | 82 791 | 70 937 | 43 626 | 191 546 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 93 819 | 82 791 | 70 937 | 43 626 | 191 546 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 28 659 | 38 725 | 12 383 | 34 442 | 72 237 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 28 659 | 38 725 | 12 383 | 34 442 | 72 237 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 40 160 | 18 906 | 14 488 | −12 464 | 110 125 |
| Summa eget kapital | 65 160 | 44 066 | 58 554 | 9 184 | 119 309 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 67 658 | 32 365 | 24 823 | 35 762 | 184 641 |
| Rörelseresultat | 50 577 | 24 447 | 18 727 | −12 533 | 135 309 |
| Resultat före skatt | 50 577 | 24 447 | 18 344 | −12 464 | 135 415 |
| Årets resultat | 40 160 | 18 906 | 14 488 | −12 464 | 110 125 |
| Personalkostnader | 5 257 | 0 | — | 5 000 | 8 654 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 40 000 | 18 000 | 18 906 | 0 | 94 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Specialistbemanning Stockholm AB
Översikt
Specialistbemanning Stockholm AB (org.nr 559367-0069) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 184 641 kr, vilket är 416 % mer än året innan (35 762 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 110 125 kr (59,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 92 321 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 191 546 kr och det egna kapitalet 119 309 kr (soliditet 62,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 94 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.