Fastighet Vatthagen Väsby ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 281 345 | 1 804 556 | 221 271 | 242 851 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 339 034 | 22 339 034 | 15 607 000 | 15 607 000 |
| Summa tillgångar | 22 620 379 | 24 143 590 | 15 828 271 | 15 849 851 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 190 705 | 685 115 | 308 449 | 351 454 |
| Långfristiga skulder | 20 058 500 | 20 835 193 | 12 919 628 | 11 919 628 |
| Summa skulder | 20 249 205 | 21 520 308 | 13 228 077 | 12 271 082 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 96 174 | 252 108 | 723 035 | 978 575 |
| Summa eget kapital | 2 371 174 | 2 623 282 | 2 600 194 | 3 578 769 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 640 000 | 898 000 | 1 261 766 | 1 384 233 |
| Rörelseresultat | 407 871 | 866 897 | 1 203 007 | 1 238 590 |
| Resultat före skatt | 121 124 | 317 515 | 911 077 | 1 233 687 |
| Årets resultat | 96 174 | 252 108 | 723 035 | 978 575 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fastighet Vatthagen Väsby AB
Översikt
Fastighet Vatthagen Väsby AB (org.nr 559365-1978) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 384 233 kr, vilket är 9,7 % mer än året innan (1 261 766 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 978 575 kr (70,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 15 849 851 kr och det egna kapitalet 3 578 769 kr (soliditet 22,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.