Faltrade ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 565 492 | 2 117 385 | 3 582 657 | 3 844 324 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 694 333 | 2 490 333 | 2 201 333 | 309 920 |
| Summa tillgångar | 4 259 825 | 4 607 718 | 5 783 990 | 4 154 244 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 261 441 | 27 637 | 1 034 168 | 1 447 829 |
| Långfristiga skulder | 3 901 900 | 3 901 900 | 3 301 900 | 1 000 000 |
| Summa skulder | 4 233 341 | 4 529 537 | 5 136 068 | 2 763 829 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 484 | 51 697 | 569 740 | 742 494 |
| Summa eget kapital | 26 484 | 78 181 | 647 922 | 1 390 415 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 795 000 | 5 382 000 | 9 523 000 | 11 894 000 |
| Rörelseresultat | 72 359 | 580 913 | 292 352 | 439 515 |
| EBITDA | 118 026 | 859 913 | 581 352 | 737 825 |
| Resultat före skatt | 2 359 | 65 319 | 718 105 | 935 752 |
| Årets resultat | 1 484 | 51 697 | 569 740 | 742 494 |
| Personalkostnader | — | 6 881 | 9 858 | 15 106 |
| Avskrivningar | 45 667 | 279 000 | 289 000 | 298 310 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Faltrade AB
Översikt
Faltrade AB (org.nr 559365-0848) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Falköping.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 894 000 kr, vilket är 24,9 % mer än året innan (9 523 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 146 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 742 494 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 154 244 kr och det egna kapitalet 1 390 415 kr (soliditet 33,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.