Melanders Måleri i Askersund ABAktiv

559364-9600AktiebolagRegistrerat 2022ASKERSUND

Finansiell översikt

2 076 761 kr−5,2%
Omsättning 2025
+59,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
01 mn2 mn3 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 65 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning513 1131 627 3792 191 1222 076 761
Årets resultat54640010 64665 234
Balanserat resultat————
Summa tillgångar444 818494 558700 394417 492
Summa skulder419 272468 612663 802315 666
Summa eget kapital25 54625 94636 592101 826
Anställda0222
Föreslagen utdelning———65 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i ASKERSUND

Sammanfattning: Melanders Måleri i Askersund AB

Översikt

Melanders Måleri i Askersund AB (org.nr 559364-9600) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Askersund. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 076 761 kr, vilket är 5,2 % mindre än året innan (2 191 122 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 59,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 65 234 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 038 381 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 417 492 kr och det egna kapitalet 101 826 kr (soliditet 24,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 65 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.