Waldemars Städservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 538 248 | 264 996 | 327 193 | 431 703 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 417 | 47 437 | 164 173 | 149 193 |
| Summa tillgångar | 600 665 | 312 433 | 491 366 | 580 896 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 781 709 | 506 274 | 610 910 | 684 705 |
| Långfristiga skulder | 34 848 | 17 236 | 94 984 | 105 797 |
| Summa skulder | 816 557 | 523 510 | 705 894 | 790 502 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −240 892 | 4 815 | −3 451 | 4 922 |
| Summa eget kapital | −215 892 | −211 077 | −214 528 | −209 606 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 389 000 | 5 445 000 | 5 654 000 | 6 111 000 |
| Rörelseresultat | −239 142 | 8 906 | 2 110 | 12 284 |
| EBITDA | −226 659 | 23 886 | 17 090 | 27 264 |
| Resultat före skatt | −240 892 | 7 874 | 2 043 | 12 768 |
| Årets resultat | −240 892 | 4 815 | −3 451 | 4 922 |
| Personalkostnader | 3 964 273 | 4 463 769 | 4 675 905 | 5 094 304 |
| Avskrivningar | 12 483 | 14 980 | 14 980 | 14 980 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 22 | 11 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Waldemars Städservice AB
Översikt
Waldemars Städservice AB (org.nr 559363-4867) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Björklinge. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 111 000 kr, vilket är 8,1 % mer än året innan (5 654 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 922 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 509 250 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−209 606 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.