Linnea städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 653 960 | 1 254 274 | 1 525 715 |
| Summa anläggningstillgångar | 66 410 | 126 981 | 160 823 |
| Summa tillgångar | 720 370 | 1 381 255 | 1 686 538 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 321 225 | 797 116 | 796 181 |
| Långfristiga skulder | 242 080 | 182 131 | 124 707 |
| Summa skulder | 563 305 | 979 247 | 920 888 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 132 065 | 374 943 | 363 641 |
| Summa eget kapital | 157 065 | 402 008 | 765 650 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 864 653 | 2 426 491 | 3 671 359 |
| Rörelseresultat | 178 388 | 495 412 | 478 497 |
| EBITDA | 188 978 | 521 766 | 512 574 |
| Resultat före skatt | 167 544 | 474 679 | 459 820 |
| Årets resultat | 132 065 | 374 943 | 363 641 |
| Personalkostnader | 827 427 | 2 162 401 | 3 081 301 |
| Avskrivningar | 10 590 | 26 354 | 34 077 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 5 | 7 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Linnea städ AB
Översikt
Linnea städ AB (org.nr 559363-3067) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 671 359 kr, vilket är 51,3 % mer än året innan (2 426 491 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 106 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 363 641 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 12 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 305 947 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 686 538 kr och det egna kapitalet 765 650 kr (soliditet 45,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.