Sposit Fastighetsförvaltnings ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 828 415 | 2 965 977 | 181 234 | 290 143 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 394 438 | 8 087 009 | 11 467 315 | 7 790 303 |
| Summa tillgångar | 9 222 853 | 11 052 986 | 11 648 549 | 8 080 446 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 342 967 | 239 044 | 167 011 | 213 968 |
| Långfristiga skulder | 8 817 035 | 10 718 890 | 11 383 026 | 7 762 739 |
| Summa skulder | 9 160 002 | 10 957 934 | 11 550 037 | 7 976 707 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 37 851 | 32 201 | 3 460 | 5 227 |
| Summa eget kapital | 62 851 | 95 052 | 98 512 | 103 739 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 240 000 | 480 000 | 570 000 | 840 000 |
| Rörelseresultat | 52 162 | −2 434 755 | 91 341 | 250 935 |
| EBITDA | 106 704 | −2 337 093 | 329 126 | 525 775 |
| Resultat före skatt | 49 836 | 40 782 | 6 177 | 7 484 |
| Årets resultat | 37 851 | 32 201 | 3 460 | 5 227 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 54 542 | 97 662 | 237 785 | 274 840 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sposit Fastighetsförvaltnings AB
Översikt
Sposit Fastighetsförvaltnings AB (org.nr 559362-8661) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vagnhärad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 840 000 kr, vilket är 47,4 % mer än året innan (570 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 227 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 080 446 kr och det egna kapitalet 103 739 kr (soliditet 1,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.