Sager Management ABAktiv

559362-0239AktiebolagRegistrerat 2022ÖREBRO

Finansiell översikt

1 912 000 kr+4,8%
Omsättning 2025/26
+40,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Föreslagen utdelning 370 000 kr.

Historik
2025/26370 000 kr
2024/25400 000 kr
2023/24125 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar292 683491 560728 669793 435
Summa anläggningstillgångar————
Summa tillgångar292 683491 560728 669793 435
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder100 324316 874235 399372 335
Långfristiga skulder————
Summa skulder150 324340 374258 899395 835
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)117 3598 827443 584327 831
Summa eget kapital142 359151 186469 770397 600
Resultaträkning
Nettoomsättning692 0001 232 0001 824 0001 912 000
Rörelseresultat198 285−9 725563 462415 008
Resultat före skatt148 28314 630560 903415 168
Årets resultat117 3598 827443 584327 831
Personalkostnader420 544892 618939 916963 596
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda1111
Föreslagen utdelning—125 000400 000370 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Sager Management AB

Översikt

Sager Management AB (org.nr 559362-0239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 912 000 kr, vilket är 4,8 % mer än året innan (1 824 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 40,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 327 831 kr (17,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 912 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 793 435 kr och det egna kapitalet 397 600 kr (soliditet 50,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 370 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag