Rollsbo Spotrepair ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 768 000 | 4 135 743 | 5 710 640 | 3 756 505 |
| Årets resultat | 199 785 | 2 638 | −627 467 | −342 070 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 118 022 | 3 428 028 | 6 535 545 | 6 063 388 |
| Summa skulder | 893 237 | 3 200 605 | 6 135 589 | 6 005 501 |
| Summa eget kapital | 224 785 | 227 423 | 399 956 | 57 887 |
| Anställda | 5 | 6 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rollsbo Spotrepair AB
Översikt
Rollsbo Spotrepair AB (org.nr 559361-5619) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Romelanda. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 756 505 kr, vilket är 34,2 % mindre än året innan (5 710 640 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 342 070 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 689 291 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 063 388 kr och det egna kapitalet 57 887 kr (soliditet 1,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.