Två Gårdar Mark & Anläggning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 698 000 | 2 869 000 | 5 590 000 | 5 340 000 |
| Årets resultat | 360 859 | 60 125 | 1 026 396 | 1 125 639 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 976 622 | 7 921 680 | 10 130 689 | 12 473 433 |
| Summa skulder | 590 763 | 7 475 696 | 8 658 309 | 9 875 414 |
| Summa eget kapital | 385 859 | 445 984 | 1 472 380 | 2 598 019 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Två Gårdar Mark & Anläggning AB
Översikt
Två Gårdar Mark & Anläggning AB (org.nr 559360-8135) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Bredaryd. Bransch enligt SCB: uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 340 000 kr, vilket är 4,5 % mindre än året innan (5 590 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 46,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 125 639 kr (21,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 670 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 473 433 kr och det egna kapitalet 2 598 019 kr (soliditet 20,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.