RAJD Fastighetsförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 152 493 | 175 023 | 199 016 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 285 250 | 1 359 283 | 1 318 645 | 1 278 007 |
| Summa tillgångar | 1 335 250 | 1 511 776 | 1 493 668 | 1 477 023 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 20 000 | 77 642 | 48 034 | 30 887 |
| Långfristiga skulder | 1 101 501 | 1 212 833 | 1 212 833 | 1 212 833 |
| Summa skulder | 1 121 501 | 1 290 475 | 1 260 867 | 1 243 720 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −36 251 | 7 552 | 11 500 | 501 |
| Summa eget kapital | 213 749 | 221 301 | 232 801 | 233 303 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 332 490 | 179 199 | 253 000 |
| Rörelseresultat | −36 251 | 118 884 | 11 592 | 982 |
| EBITDA | −21 501 | 158 418 | 52 230 | 41 620 |
| Resultat före skatt | −36 251 | 7 552 | 11 500 | 501 |
| Årets resultat | −36 251 | 7 552 | 11 500 | 501 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 14 750 | 39 534 | 40 638 | 40 638 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RAJD Fastighetsförvaltning AB
Översikt
RAJD Fastighetsförvaltning AB (org.nr 559360-1684) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Ljungby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 253 000 kr, vilket är 41,2 % mer än året innan (179 199 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 501 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 477 023 kr och det egna kapitalet 233 303 kr (soliditet 15,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.