BMS Mark & Spår ABAktiv

559360-0868AktiebolagRegistrerat 2022REJMYRE

Finansiell översikt

15 471 749 kr+46,0%
Omsättning 2025/26
+22,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
05 mn10 mn15 mn20 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning8 373 4479 966 04510 599 81215 471 749
Årets resultat169 934340 131−293 207−188 415
Balanserat resultat————
Summa tillgångar1 744 1912 676 1103 824 1673 400 090
Summa skulder1 549 2572 141 0453 582 3093 346 647
Summa eget kapital194 934535 065241 85853 443
Anställda351012
Föreslagen utdelning—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: BMS Mark & Spår AB

Översikt

BMS Mark & Spår AB (org.nr 559360-0868) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Rejmyre. Bransch enligt SCB: anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 15 471 749 kr, vilket är 46,0 % mer än året innan (10 599 812 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 188 415 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 12 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 1 289 312 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 400 090 kr och det egna kapitalet 53 443 kr (soliditet 1,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.