Mellösa-Näs Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 137 532 | 80 | 18 000 | 1 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 849 443 | 3 298 695 | 3 237 525 | 3 176 355 |
| Summa tillgångar | 2 986 975 | 3 298 775 | 3 255 525 | 3 176 356 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 45 600 | 122 266 | 176 359 | 372 148 |
| Långfristiga skulder | 2 916 400 | 2 867 000 | 2 821 400 | 2 775 800 |
| Summa skulder | 2 962 000 | 2 989 266 | 2 997 759 | 3 147 948 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −169 925 | −45 566 | −51 743 | −256 358 |
| Summa eget kapital | 24 975 | 309 509 | 257 766 | 28 408 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 101 001 | 233 657 | 214 713 | 298 105 |
| Rörelseresultat | −102 565 | 126 486 | 105 634 | −137 213 |
| EBITDA | −51 815 | 177 234 | 166 804 | −76 043 |
| Resultat före skatt | −169 925 | −45 566 | −51 743 | −256 358 |
| Årets resultat | −169 925 | −45 566 | −51 743 | −256 358 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 50 750 | 50 748 | 61 170 | 61 170 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mellösa-Näs Fastigheter AB
Översikt
Mellösa-Näs Fastigheter AB (org.nr 559359-7999) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 298 105 kr, vilket är 38,8 % mer än året innan (214 713 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 43,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 256 358 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 176 356 kr och det egna kapitalet 28 408 kr (soliditet 0,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.