Inlandslacken ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 885 089 | 1 128 694 | 1 490 321 | 1 663 094 |
| Summa anläggningstillgångar | 732 441 | 605 053 | 600 146 | 482 116 |
| Summa tillgångar | 1 617 530 | 1 733 747 | 2 090 467 | 2 145 210 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 810 312 | 819 718 | 697 169 | 837 214 |
| Långfristiga skulder | 412 000 | 288 400 | 254 800 | 69 256 |
| Summa skulder | 1 331 862 | 1 286 152 | 1 314 250 | 1 367 694 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 260 668 | 161 927 | 328 622 | 1 299 |
| Summa eget kapital | 285 668 | 447 595 | 776 217 | 777 516 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 182 000 | 3 117 000 | 4 372 000 | 4 814 000 |
| Rörelseresultat | 483 072 | 319 354 | 635 045 | 129 416 |
| EBITDA | 575 333 | 477 561 | 805 032 | 299 325 |
| Resultat före skatt | 328 648 | 205 455 | 417 795 | 6 436 |
| Årets resultat | 260 668 | 161 927 | 328 622 | 1 299 |
| Personalkostnader | 408 748 | 826 171 | 866 224 | 1 803 129 |
| Avskrivningar | 92 261 | 158 207 | 169 987 | 169 909 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Inlandslacken AB
Översikt
Inlandslacken AB (org.nr 559359-7429) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Åsele. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 814 000 kr, vilket är 10,1 % mer än året innan (4 372 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 30,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 299 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 203 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 145 210 kr och det egna kapitalet 777 516 kr (soliditet 36,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.