Furulunds Gård i Hökerum ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 599 548 | 246 105 | 140 059 | 468 743 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 644 467 | 3 054 160 | 2 631 781 | 2 308 402 |
| Summa tillgångar | 2 244 015 | 3 300 265 | 2 771 840 | 2 777 145 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 256 820 | 248 594 | 202 865 | 363 324 |
| Långfristiga skulder | 2 368 275 | 3 689 057 | 3 176 733 | 2 601 383 |
| Summa skulder | 2 625 095 | 3 937 651 | 3 379 598 | 2 964 707 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −406 080 | −256 306 | 29 628 | 420 196 |
| Summa eget kapital | −381 080 | −637 386 | −607 758 | −187 562 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 946 000 | 1 410 000 | 2 144 000 | 2 709 000 |
| Rörelseresultat | −396 765 | −141 747 | 244 107 | 537 560 |
| EBITDA | −171 592 | 280 632 | 666 486 | 970 939 |
| Resultat före skatt | −406 080 | −256 306 | 29 628 | 420 196 |
| Årets resultat | −406 080 | −256 306 | 29 628 | 420 196 |
| Personalkostnader | — | 749 | 3 258 | 3 395 |
| Avskrivningar | 225 173 | 422 379 | 422 379 | 433 379 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Furulunds Gård i Hökerum AB
Översikt
Furulunds Gård i Hökerum AB (org.nr 559359-7007) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Hökerum. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 709 000 kr, vilket är 26,4 % mer än året innan (2 144 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 420 196 kr (15,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−187 562 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.