Sanatak Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 422 346 | 553 983 | 636 691 | 749 753 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 112 000 | 147 267 |
| Summa tillgångar | 422 346 | 553 983 | 748 691 | 897 020 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 270 466 | 370 041 | 564 563 | 709 925 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 307 966 | 407 541 | 602 063 | 747 425 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 89 380 | 32 062 | 186 | 2 967 |
| Summa eget kapital | 114 380 | 146 442 | 146 628 | 149 595 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 379 000 | 1 665 000 | 823 000 | 2 959 000 |
| Rörelseresultat | 150 067 | 40 675 | 1 802 | 53 496 |
| EBITDA | — | — | 49 802 | 116 829 |
| Resultat före skatt | 112 567 | 40 590 | 824 | 7 556 |
| Årets resultat | 89 380 | 32 062 | 186 | 2 967 |
| Personalkostnader | 7 648 | 339 721 | 154 882 | 1 220 296 |
| Avskrivningar | — | — | 48 000 | 63 333 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sanatak Bygg AB
Översikt
Sanatak Bygg AB (org.nr 559359-5266) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 959 000 kr, vilket är 260 % mer än året innan (823 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 98,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 967 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 823 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 897 020 kr och det egna kapitalet 149 595 kr (soliditet 16,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.