SA Restauranggruppen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 664 091 | 614 829 | 567 626 | 61 129 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 092 614 | 1 221 975 | 926 318 | 300 000 |
| Summa tillgångar | 1 756 705 | 1 836 804 | 1 493 944 | 361 129 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 978 823 | 1 811 304 | 895 083 | 42 932 |
| Långfristiga skulder | 750 000 | 630 211 | 1 025 000 | 470 611 |
| Summa skulder | 1 728 823 | 2 441 515 | 1 920 083 | 513 543 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 062 118 | −718 050 | −757 428 | 371 915 |
| Summa eget kapital | 27 882 | −604 711 | −426 139 | −152 414 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 675 942 | 4 368 544 | 2 434 695 | 2 691 992 |
| Rörelseresultat | −1 031 791 | −154 853 | −513 940 | −355 478 |
| EBITDA | −821 138 | 140 804 | −218 283 | 270 840 |
| Resultat före skatt | −1 062 118 | −718 050 | −757 428 | 371 915 |
| Årets resultat | −1 062 118 | −718 050 | −757 428 | 371 915 |
| Personalkostnader | 357 955 | 1 059 971 | 659 067 | 162 935 |
| Avskrivningar | 210 653 | 295 657 | 295 657 | 626 318 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SA Restauranggruppen AB
Översikt
SA Restauranggruppen AB (org.nr 559358-4989) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 691 992 kr, vilket är 10,6 % mer än året innan (2 434 695 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 371 915 kr (13,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 691 992 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−152 414 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.