Ultraljudscentrum Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 222 638 | 380 267 | 319 817 | 553 144 |
| Summa anläggningstillgångar | 460 375 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 683 013 | 380 267 | 319 817 | 553 144 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 159 569 | 236 197 | 121 631 | 241 280 |
| Långfristiga skulder | 465 000 | 26 662 | 26 662 | 26 662 |
| Summa skulder | 624 569 | 262 859 | 148 293 | 267 942 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 33 444 | 58 964 | 54 116 | 113 678 |
| Summa eget kapital | 58 444 | 117 408 | 171 524 | 285 202 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 847 000 | 2 066 000 | 2 872 000 | 4 014 000 |
| Rörelseresultat | 42 555 | 75 128 | 70 885 | 149 356 |
| EBITDA | 87 180 | 75 128 | — | — |
| Resultat före skatt | 42 372 | 75 029 | 71 016 | 149 093 |
| Årets resultat | 33 444 | 58 964 | 54 116 | 113 678 |
| Personalkostnader | 240 800 | 709 159 | 813 787 | 1 709 374 |
| Avskrivningar | 44 625 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ultraljudscentrum Stockholm AB
Översikt
Ultraljudscentrum Stockholm AB (org.nr 559358-2264) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 014 000 kr, vilket är 39,8 % mer än året innan (2 872 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 68,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 113 678 kr (2,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 003 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 553 144 kr och det egna kapitalet 285 202 kr (soliditet 51,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.