Betongteknik i Mälardalen ABAktiv

559358-0409AktiebolagRegistrerat 2021VÄSTERÅS

Finansiell översikt

14 043 677 kr−39,2%
Omsättning 2024/25
+79,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2024/25
010 mn20 mn30 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2021/222022/232023/242024/25

Utdelning

föreslagen
2022/23

Föreslagen utdelning 150 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 241 7042 332 9144 371 3604 377 550
Summa anläggningstillgångar—100 000103 759207 924
Summa tillgångar1 241 7042 432 9144 475 1194 585 474
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder797 6011 115 7321 837 9392 402 347
Långfristiga skulder————
Summa skulder797 6011 384 8322 551 3262 640 047
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)419 103603 9791 025 71121 634
Summa eget kapital444 1031 048 0821 923 7931 945 427
Resultaträkning
Nettoomsättning2 415 02511 824 58823 084 04114 043 677
Rörelseresultat528 2391 029 4091 738 267−444 424
EBITDA—1 054 4091 763 683−413 589
Resultat före skatt528 239762 5721 294 39233 250
Årets resultat419 103603 9791 025 71121 634
Personalkostnader196 5341 252 0021 789 2772 299 198
Avskrivningar—25 00025 41630 835
Övriga nyckeltal
Anställda1234
Föreslagen utdelning—150 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Betongteknik i Mälardalen AB

Översikt

Betongteknik i Mälardalen AB (org.nr 559358-0409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västerås.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 043 677 kr, vilket är 39,2 % mindre än året innan (23 084 041 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 79,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 634 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 3 510 919 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 585 474 kr och det egna kapitalet 1 945 427 kr (soliditet 42,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag