La Clara Coffee Roasters ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 22 900 | 64 246 | 79 279 | 158 380 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 113 | 89 590 | 144 642 | 97 102 |
| Summa tillgångar | 63 013 | 153 836 | 223 921 | 255 482 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 40 113 | 109 148 | 191 541 | 179 209 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 40 113 | 109 148 | 191 541 | 179 209 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 100 | −76 962 | −12 308 | −6 108 |
| Summa eget kapital | 22 900 | 44 688 | 32 380 | 76 273 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 47 000 | 108 000 | 200 000 |
| Rörelseresultat | −2 100 | −76 839 | −12 284 | −6 086 |
| EBITDA | — | −60 957 | 14 326 | 31 844 |
| Resultat före skatt | −2 100 | −76 962 | −12 308 | −6 108 |
| Årets resultat | −2 100 | −76 962 | −12 308 | −6 108 |
| Personalkostnader | — | — | — | 0 |
| Avskrivningar | — | 15 882 | 26 610 | 37 930 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: La Clara Coffee Roasters AB
Översikt
La Clara Coffee Roasters AB (org.nr 559357-8619) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stallarholmen. Bransch enligt SCB: framställning av te och kaffe (SNI 10830).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 200 000 kr, vilket är 85,2 % mer än året innan (108 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 6 108 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 255 482 kr och det egna kapitalet 76 273 kr (soliditet 29,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.