Real Taxi AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 428 194 | 595 127 | 791 097 | 1 225 574 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 128 548 | 2 394 530 | 3 789 240 | 5 162 967 |
| Summa tillgångar | 1 556 742 | 2 989 657 | 4 580 337 | 6 388 541 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 143 863 | 330 458 | 412 351 | 657 041 |
| Långfristiga skulder | 1 095 295 | 1 874 552 | 2 790 135 | 3 521 170 |
| Summa skulder | 1 239 158 | 2 205 010 | 3 202 486 | 4 178 211 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 292 584 | 467 063 | 593 204 | 832 480 |
| Summa eget kapital | 317 584 | 784 647 | 1 377 851 | 2 210 330 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 539 927 | 7 414 901 | 13 715 741 | 22 017 582 |
| Rörelseresultat | 375 258 | 695 038 | 932 067 | 1 362 750 |
| EBITDA | 505 317 | 1 534 364 | 2 560 501 | 3 017 909 |
| Resultat före skatt | 368 488 | 588 551 | 751 158 | 1 057 096 |
| Årets resultat | 292 584 | 467 063 | 593 204 | 832 480 |
| Personalkostnader | 387 570 | 3 232 455 | 5 351 693 | 8 789 280 |
| Avskrivningar | 130 059 | 839 326 | 1 628 434 | 1 655 159 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 15 | 15 | 20 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Real Taxi Aktiebolag
Översikt
Real Taxi Aktiebolag (org.nr 559357-7934) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 22 017 582 kr, vilket är 60,5 % mer än året innan (13 715 741 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 143 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 832 480 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 20 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 1 100 879 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 388 541 kr och det egna kapitalet 2 210 330 kr (soliditet 34,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.