Svalberget 62 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 483 421 | 469 239 | 478 391 | 626 263 |
| Årets resultat | 307 766 | 337 935 | 356 837 | 463 605 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 392 072 | 800 982 | 1 135 486 | 1 558 948 |
| Summa skulder | 59 306 | 130 281 | 107 948 | 67 805 |
| Summa eget kapital | 332 766 | 670 701 | 1 027 538 | 1 491 143 |
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svalberget 62 AB
Översikt
Svalberget 62 AB (org.nr 559357-5078) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 626 263 kr, vilket är 30,9 % mer än året innan (478 391 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 463 605 kr (74,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 558 948 kr och det egna kapitalet 1 491 143 kr (soliditet 95,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.