Lunds Musikskola PSS AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 83 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 561 302 | 471 021 | 387 348 | 441 514 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 520 | 26 640 | 17 760 | 8 880 |
| Summa tillgångar | 596 822 | 497 661 | 405 108 | 450 394 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 345 703 | 320 053 | 291 759 | 327 285 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 345 703 | 320 053 | 291 759 | 327 285 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 226 119 | 46 489 | 25 741 | 69 760 |
| Summa eget kapital | 251 119 | 177 608 | 113 349 | 123 109 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 769 131 | 3 034 139 | 3 146 899 | 3 237 379 |
| Rörelseresultat | 286 134 | 58 212 | 32 290 | 88 665 |
| EBITDA | 295 014 | 67 092 | 41 170 | 97 545 |
| Resultat före skatt | 286 190 | 58 607 | 32 648 | 89 167 |
| Årets resultat | 226 119 | 46 489 | 25 741 | 69 760 |
| Personalkostnader | 2 126 187 | 2 505 306 | 2 597 621 | 2 562 900 |
| Avskrivningar | 8 880 | 8 880 | 8 880 | 8 880 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 120 000 | 90 000 | 60 000 | 83 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lunds Musikskola PSS Aktiebolag
Översikt
Lunds Musikskola PSS Aktiebolag (org.nr 559356-1961) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 237 379 kr, vilket är 2,9 % mer än året innan (3 146 899 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 69 760 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 647 476 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 450 394 kr och det egna kapitalet 123 109 kr (soliditet 27,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 83 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.