Sabon Tasha ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 902 158 | 927 369 | 991 159 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 25 139 | 43 957 |
| Summa tillgångar | 902 158 | 952 508 | 1 035 116 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 237 307 | 211 492 | 177 627 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 237 307 | 211 492 | 177 627 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 639 851 | 76 164 | 116 473 |
| Summa eget kapital | 664 851 | 741 016 | 857 489 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 898 483 | 317 076 | 643 174 |
| Rörelseresultat | 806 507 | 95 005 | 145 582 |
| EBITDA | — | — | 163 028 |
| Resultat före skatt | 806 117 | 95 631 | 148 543 |
| Årets resultat | 639 851 | 76 164 | 116 473 |
| Personalkostnader | — | 157 704 | 157 704 |
| Avskrivningar | — | — | 17 446 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sabon Tasha AB
Översikt
Sabon Tasha AB (org.nr 559355-3034) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 643 174 kr, vilket är 103 % mer än året innan (317 076 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 116 473 kr (18,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 035 116 kr och det egna kapitalet 857 489 kr (soliditet 82,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.