Gynhuset i Göteborg ABAktiv

559354-8802AktiebolagRegistrerat 2021MÖLNDAL

Finansiell översikt

4 420 885 kr+6,3%
Omsättning 2025
+52,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
02 mn4 mn6 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 700 000 kr.

Historik
2025700 000 kr
2024500 000 kr
2023360 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 053 8601 838 1553 500 1153 641 481
Summa anläggningstillgångar508 000271 00067 92091 128
Summa tillgångar1 561 8602 109 1553 568 0353 732 609
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder472 413578 8811 221 088823 138
Långfristiga skulder660 00005 3437 393
Summa skulder1 252 060698 5281 346 078950 179
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)284 8001 385 6271 287 3301 060 473
Summa eget kapital309 8001 410 6272 221 9572 782 430
Resultaträkning
Nettoomsättning1 237 5364 108 3544 158 1284 420 885
Rörelseresultat512 9611 768 6491 609 1011 338 683
EBITDA749 9612 005 6491 854 5811 409 163
Resultat före skatt358 7411 746 0321 622 7761 339 394
Årets resultat284 8001 385 6271 287 3301 060 473
Personalkostnader137 8881 341 2121 346 7781 933 408
Avskrivningar237 000237 000245 48070 480
Övriga nyckeltal
Anställda—32—
Föreslagen utdelning—360 000500 000700 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Gynhuset i Göteborg AB

Översikt

Gynhuset i Göteborg AB (org.nr 559354-8802) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 420 885 kr, vilket är 6,3 % mer än året innan (4 158 128 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 52,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 060 473 kr (24,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 079 064 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 732 609 kr och det egna kapitalet 2 782 430 kr (soliditet 74,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 700 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag