Hagabacken Ulvaryd 2:70 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 40 189 | 746 775 | 1 032 583 | 157 306 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 388 947 | 21 825 161 | 21 231 508 | 17 365 659 |
| Summa tillgångar | 9 429 136 | 22 571 936 | 22 264 091 | 17 522 965 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 9 404 136 | 10 327 680 | 10 351 257 | 656 084 |
| Långfristiga skulder | — | 9 500 000 | 9 100 000 | 15 656 448 |
| Summa skulder | 9 404 136 | 20 387 754 | 20 025 171 | 16 920 332 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 38 408 | 54 738 | −3 956 287 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 2 184 182 | 2 238 920 | 602 633 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 1 095 000 | 1 361 000 | 1 380 000 |
| Rörelseresultat | −18 592 | 262 565 | 739 215 | −3 523 402 |
| EBITDA | — | 658 334 | 1 332 868 | 1 108 106 |
| Resultat före skatt | 0 | 48 256 | 68 577 | −3 914 477 |
| Årets resultat | 0 | 38 408 | 54 738 | −3 956 287 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 395 769 | 593 653 | 4 631 508 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hagabacken Ulvaryd 2:70 AB
Översikt
Hagabacken Ulvaryd 2:70 AB (org.nr 559354-5360) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 380 000 kr, vilket är 1,4 % mer än året innan (1 361 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 956 287 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 522 965 kr och det egna kapitalet 602 633 kr (soliditet 3,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.