Perca ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 673 585 | 968 415 | 944 084 | 878 166 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 673 585 | 968 415 | 944 084 | 878 166 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 244 758 | 359 235 | 293 433 | 222 589 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 344 758 | 459 235 | 501 433 | 529 589 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 303 827 | 380 353 | 233 471 | 205 927 |
| Summa eget kapital | 328 827 | 509 180 | 442 651 | 348 577 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 507 000 | 1 690 000 | 1 560 000 | 1 648 000 |
| Rörelseresultat | 484 824 | 483 984 | 407 745 | 368 877 |
| Resultat före skatt | 384 684 | 485 044 | 300 746 | 267 481 |
| Årets resultat | 303 827 | 380 353 | 233 471 | 205 927 |
| Personalkostnader | 592 684 | 858 351 | 914 324 | 934 995 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Perca AB
Översikt
Perca AB (org.nr 559353-0651) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 648 000 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (1 560 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 205 927 kr (12,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 648 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 878 166 kr och det egna kapitalet 348 577 kr (soliditet 39,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.