Töebacken 2 Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 801 531 | 2 727 964 | 2 729 344 | 2 804 793 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 173 012 | 119 657 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 801 531 | 2 900 976 | 2 849 001 | 2 804 793 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 58 900 | 65 947 | 157 233 | 179 804 |
| Långfristiga skulder | 1 680 554 | 2 801 787 | 2 641 768 | 2 573 849 |
| Summa skulder | 1 739 454 | 2 867 734 | 2 799 001 | 2 753 653 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −57 923 | −28 835 | 16 758 | 1 140 |
| Summa eget kapital | 62 077 | 33 242 | 50 000 | 51 140 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 24 000 | 35 000 | 185 000 | 351 000 |
| Rörelseresultat | −41 037 | −88 510 | 70 756 | 209 287 |
| Resultat före skatt | −57 923 | −28 835 | 51 504 | 19 589 |
| Årets resultat | −57 923 | −28 835 | 16 758 | 1 140 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Töebacken 2 Fastighets AB
Översikt
Töebacken 2 Fastighets AB (org.nr 559353-0503) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 351 000 kr, vilket är 89,7 % mer än året innan (185 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 145 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 140 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 804 793 kr och det egna kapitalet 51 140 kr (soliditet 1,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.