Studio Kattlunds ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 140 064 | 595 958 | 906 630 | 1 169 697 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 2 987 430 | 3 838 655 | 4 228 489 |
| Summa tillgångar | 140 064 | 3 583 388 | 4 745 285 | 5 398 187 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 54 426 | 2 862 708 | 2 721 106 | 2 257 947 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 54 426 | 3 051 667 | 3 297 145 | 3 169 773 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 60 638 | 446 083 | 916 418 | 780 274 |
| Summa eget kapital | 85 638 | 531 721 | 1 448 140 | 2 228 414 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 161 997 | 1 103 410 | 1 949 628 | 1 825 922 |
| Rörelseresultat | 77 243 | 752 038 | 1 543 244 | 1 327 065 |
| EBITDA | — | — | 1 544 744 | 1 345 299 |
| Resultat före skatt | 77 235 | 562 858 | 1 155 633 | 987 788 |
| Årets resultat | 60 638 | 446 083 | 916 418 | 780 274 |
| Personalkostnader | 3 908 | 2 424 | 22 055 | 19 272 |
| Avskrivningar | — | — | 1 500 | 18 234 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Studio Kattlunds AB
Översikt
Studio Kattlunds AB (org.nr 559352-9190) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Havdhem. Bransch enligt SCB: arkitektverksamhet (SNI 71110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 825 922 kr, vilket är 6,3 % mindre än året innan (1 949 628 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 124 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 780 274 kr (42,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 398 187 kr och det egna kapitalet 2 228 414 kr (soliditet 41,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.