Bråareds Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 921 169 | 738 003 | 649 939 | 737 914 |
| Årets resultat | 7 195 | 55 825 | 864 | 19 470 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 200 664 | 272 954 | 227 743 | 225 748 |
| Summa skulder | 168 469 | 184 934 | 138 858 | 117 393 |
| Summa eget kapital | 32 195 | 88 020 | 88 885 | 108 355 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bråareds Bygg AB
Översikt
Bråareds Bygg AB (org.nr 559350-6966) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Mullsjö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 737 914 kr, vilket är 13,5 % mer än året innan (649 939 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 19 470 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 737 914 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 225 748 kr och det egna kapitalet 108 355 kr (soliditet 48,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.