Marser Entreprenad ABAktiv

559350-3583AktiebolagRegistrerat 2021JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

3 507 989 kr+350 799 000,0%
Omsättning 2025/26
+1 354,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
-1 mn01 mn2 mn3 mn4 mn2022/232023/242025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 tusen40 tusen60 tusen2022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar40 74739 16035 50723 738
Summa anläggningstillgångar————
Summa tillgångar40 74739 16035 50723 738
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder12 848752−2 392−6 182
Långfristiga skulder————
Summa skulder12 8487527 657−6 182
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)2 89910 509−492 045
Summa eget kapital27 89938 40827 85029 920
Resultaträkning
Nettoomsättning16 583−1—3 507 989
Rörelseresultat3 65110 4730−7 644
Resultat före skatt3 65110 509−492 569
Årets resultat2 89910 509−492 045
Personalkostnader———151 130
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning——0—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Marser Entreprenad AB

Översikt

Marser Entreprenad AB (org.nr 559350-3583) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 507 989 kr. Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1 354 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 2 045 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 23 738 kr och det egna kapitalet 29 920 kr (soliditet 126 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag