KA Måleriservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 158 814 | 234 205 | 642 785 | 1 181 955 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 61 342 |
| Summa tillgångar | 158 814 | 234 205 | 642 785 | 1 243 297 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 71 704 | 50 267 | 263 519 | 453 333 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 71 704 | 50 267 | 263 519 | 580 333 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 62 110 | 156 828 | 195 328 | 283 697 |
| Summa eget kapital | 87 110 | 183 938 | 379 266 | 662 964 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 569 000 | 422 000 | 842 000 | 2 182 000 |
| Rörelseresultat | 82 576 | 198 566 | 247 578 | 490 145 |
| EBITDA | — | — | — | 502 231 |
| Resultat före skatt | 82 524 | 198 987 | 246 931 | 362 191 |
| Årets resultat | 62 110 | 156 828 | 195 328 | 283 697 |
| Personalkostnader | 6 043 | 4 065 | 182 328 | 791 399 |
| Avskrivningar | — | — | — | 12 086 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 60 000 | — | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: KA Måleriservice AB
Översikt
KA Måleriservice AB (org.nr 559349-8321) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vassmolösa. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 182 000 kr, vilket är 159 % mer än året innan (842 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 56,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 283 697 kr (13,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 091 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 243 297 kr och det egna kapitalet 662 964 kr (soliditet 53,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.