Träningsstudion i Ljung ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 163 656 | 127 075 | 146 753 | 207 203 |
| Summa anläggningstillgångar | 322 000 | 322 000 | 322 000 | 347 000 |
| Summa tillgångar | 485 656 | 449 075 | 468 753 | 554 203 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 88 966 | 69 986 | 22 506 | 35 133 |
| Långfristiga skulder | 140 000 | 140 000 | 140 000 | 140 000 |
| Summa skulder | 288 966 | 249 986 | 222 506 | 255 133 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 171 690 | 2 399 | 47 158 | 52 823 |
| Summa eget kapital | 196 690 | 199 089 | 246 247 | 299 070 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 373 432 | 359 376 | 354 492 | 373 430 |
| Rörelseresultat | 276 604 | −16 577 | 82 803 | 86 487 |
| Resultat före skatt | 216 309 | 3 472 | 60 438 | 66 760 |
| Årets resultat | 171 690 | 2 399 | 47 158 | 52 823 |
| Personalkostnader | 16 137 | 154 361 | 22 905 | 83 322 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Träningsstudion i Ljung AB
Översikt
Träningsstudion i Ljung AB (org.nr 559348-7779) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vårgårda. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 373 430 kr, vilket är 5,3 % mer än året innan (354 492 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 52 823 kr (14,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 373 430 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 554 203 kr och det egna kapitalet 299 070 kr (soliditet 54,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.