Kulturarenor Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 175 224 | 4 427 147 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 492 936 | 1 865 055 |
| Summa tillgångar | 4 668 160 | 6 292 202 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 427 199 | 5 893 609 |
| Långfristiga skulder | 2 199 000 | 0 |
| Summa skulder | 4 626 199 | 5 893 610 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 436 | 356 631 |
| Summa eget kapital | 41 961 | 398 592 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 6 317 000 | 9 260 000 |
| Rörelseresultat | 14 358 | 574 729 |
| EBITDA | 503 269 | 1 091 870 |
| Resultat före skatt | 13 138 | 463 328 |
| Årets resultat | 7 436 | 356 631 |
| Personalkostnader | 4 226 511 | 4 829 062 |
| Avskrivningar | 488 911 | 517 141 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kulturarenor Förvaltning AB
Översikt
Kulturarenor Förvaltning AB (org.nr 559347-4744) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 260 000 kr, vilket är 46,6 % mer än året innan (6 317 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 356 631 kr (3,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 852 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 292 202 kr och det egna kapitalet 398 592 kr (soliditet 6,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.