RedAnt Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 55 743 | 155 415 | 24 436 | 1 462 760 |
| Summa anläggningstillgångar | 75 000 | 38 300 | 38 300 | 38 300 |
| Summa tillgångar | 130 743 | 193 715 | 62 736 | 1 501 060 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 134 818 | 143 175 | 124 809 | 344 945 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 134 818 | 143 175 | 124 809 | 344 945 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −29 075 | 54 615 | −112 614 | 1 218 188 |
| Summa eget kapital | −4 075 | 50 540 | −62 073 | 1 156 115 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 634 000 | 622 000 | 8 000 | 2 760 000 |
| Rörelseresultat | −28 971 | 74 402 | −110 682 | 1 543 271 |
| Resultat före skatt | −29 075 | 76 164 | −112 614 | 1 542 201 |
| Årets resultat | −29 075 | 54 615 | −112 614 | 1 218 188 |
| Personalkostnader | 530 682 | 302 903 | 62 424 | 734 974 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: RedAnt Invest AB
Översikt
RedAnt Invest AB (org.nr 559347-2425) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 760 000 kr, vilket är 34 400 % mer än året innan (8 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 63,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 218 188 kr (44,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 760 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 501 060 kr och det egna kapitalet 1 156 115 kr (soliditet 77,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.